Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima P.Z.E. br.670

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 37. sjednici, održanoj 19. travnja 2007. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. travnja 2007. godine. 
  
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
           
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je u okviru postupka pridruživanja Republike Hrvatske Europskoj uniji održan multilateralni i bilateralni screening za poglavlje 10. Informacijsko društvo i mediji tijekom lipnja i srpnja 2006. godine, te su u pogledu Zakona o elektroničkim medjima i Zakona o HRT-u iznesene određene primjedbe. One se odnose na usklađenost s Direktivom o televiziji bez granica i Europskom konvencijom o prekograničnoj televiziji, posebno u odnosu na oglašavanje nekih proizvoda, promicanje europskih audiovizualnih djela, slobodu prijenosa programskih sadržaja iz drugih država, kao i pitanja osiguranja pravnog lijeka protiv svih odluka Vijeća za elektroničke medije, te se ovim Prijedlogom zakona one nastoje riješiti. Tako se, između ostalog, propisuju kriteriji za dodjelu sredstava iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti medija, uređuje se osnivanje i rad Agencije za elektroničke medije koja će imati dva tijela, ravnatelja i Vijeće za elektroničke medije, a predsjednik Vijeća biti će i ravnatelj Agencije. Stručne poslove za Vijeće obavljat će Agencija, koja će imati i stručnu službu za monitoring. Briše se i odredba da nadzor nad zakonitošću rada nakladnika obavlja Ministarstvo, jer taj nadzor treba obavljati Vijeće za elektroničke medije.    
  
U raspravi na Odboru istaknute su primjedbe na članak 16. i 17. Prijedloga zakona jer se nakladnicima radija i televizije na lokalnoj razini smanjuje postotak ukupnog programa tjedno koji trebaju posvetiti informativnom programu na lokalnoj razini, te se smanjuje udio domaćeg programa u prime timeu sa 60% na 40%, između 16 i 24 sata. Isto tako, skrenuta je pozornost da nije dana definicija pornografije. Kod samog izbora članova Vijeća za elektroničke medije nije ništa mijenjano, iako je Hrvatsko novinarsko društvo iznijelo niz primjedbi na način izbora koje nisu uvažene. Dio članova Odbora smatrao je da je ovaj Prijedlog zakona preuranjen, s obzirom da će Direktiva s kojom će trebati uskladiti ovaj Zakon biti donešena tek sljedeći mjesec. Predložili su stoga da se ovaj Prijedlog zakona povuče i da se ide s novim prijedlogom zakona nakon Direktive. 
            
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( 8 glasova ”ZA” i 2 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći 

Z A K L J U Č A K 

Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima. 
  
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Željka Antunović, predsjednica Odbora. 

                                                               PREDSJEDNICA ODBORA
 
                                                                       Željka Antunović