Odbor za obitelj, mladež i šport

Izvješće Odbora za obitelj, mladeži šport s rasprave o Izvješću o radu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2006. godinu

Odbor za obitelj, mladež i šport Hrvatskoga sabora, na 41. sjednici održanoj 16. svibnja 2007. godine razmotrio je Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2006. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, aktom od 30. ožujka 2007. godine.

Odbor je Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2006. godinu sukladno članku 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

U uvodnom izlaganju pravobraniteljica za ravnopravnost spolova upozorila je na porast obiteljskog nasilja u kojem su u velikom broju žrtve žene i djeca. Prema podacima Ravnateljstva policije - Uprave kriminalističke policije tijekom prošle godine zatraženo je oko 17 000 intervencija policije u slučajevima nasilja u obitelji . Pritužbe koje su se odnosile na diskriminaciju na području rada i zapošljavanja upućivale su uglavnom žene. Posebice je upozorila na zabrinjavajuću činjenicu da nema pritužbi na nejednakost plaća na temelju spola što je problem koji se u Europskoj uniji razmatra sa osobitom pozornošću. Istakla je da su i dalje među nezaposlenima u većem postotku žene, te da većinom rade na manje plaćenim poslovima. Posebice je manji broj žena zastupljen u diplomaciji. Na kraju izlaganja istaknula je potrebu jačanja rada Državnog inspektorata kako bi se što je više moguće spriječile zloupotrebe u području rada i zapošljavanja. 

Nakon uvodnog izlaganja provedena je rasprava u kojoj su članovi Odbora podržali Izvješće. U raspravi je iznijeto mišljenje da diskriminacije po spolu kada su u pitanju plaće u državnim i javnim službama nije moguće. Osim u Ministarstvu obrane i Ministarstvu unutarnjih poslova u ostalim ministarstvima većinu zaposlenih čine žene. Međutim u privatnom sektoru gdje je plaća tajna tu postoji mogućnost za otvaranje prostora za diskriminaciju, te je značajna uloga Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u upoznavanju i upozoravanju javnosti na navedeni problem. U raspravi je potaknuto i pitanje vezano uz pritužbu službenika/ca Ureda za ravnopravnost spolova, te pitanje mobinga uopće, te da je navedeni problem puno veći nego što je to u ovome Izvješću iskazano. Istaknuto je da nije rijetka pojava da poslodavci prilikom primanja u radni odnos, ženama postavljaju pitanja vezana uz njihov bračni status ili trudnoću, pa čak i u slučajevima trudnoće ne produžavaju ugovore o radu što je prema mišljenju članova Odbora nedopustivo. 

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno donio zaključak da se predloži Hrvatskome saboru prihvaćanje


IZVJEŠĆA O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA RAVNOPRAVNOST SPOLOVA ZA 2006. GODINU


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Davorko Vidović, predsjednik Odbora.

 

PREDSJEDNIK ODBORA
         Davorko Vidović