Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Godišnjem izvješću Hrvatske zaklade za znanost za 2016. godinu

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 14. sjednici, održanoj 19. rujna 2017. godine, Godišnje izvješće Hrvatske zaklade za znanost za 2016. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora sukladno odredbi članka 18. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj zakladi za znanost, dostavio Upravni odbor Hrvatske zaklade za znanost, aktom od 8. lipnja 2017. godine.

Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu matičnog  radnog tijela.

Uvodno obrazloženje podnio je akademik Dario Vretenar, predsjednik Upravnog odbora Zaklade.

Predstavljajući aktivnosti Zaklade u 2016. godini, podnositelj Izvješća je istaknuo da je Zaklada vrednovala 402 projektna prijedloga, kontaktirano je 3.034 međunarodnih recenzenata, 170 projekata prihvaćeno je za financiranje, praćen je znanstveni rad na 449 projekata, obrađeno je 321 periodično izvješće, a 14 projekata je završeno. Vrednovano je 18 projektnih prijedloga i praćeno 27 projekata Fonda „Jedinstvo uz pomoć znanja“ (UKF).

Zaposlena su 64 poslijedoktoranda, u okviru programa razvoja karijera mladih istraživača, odobreno je zapošljavanje 157 novih doktoranada, ukupno je financirano 309 doktoranada i obrađena su 162 periodična izvješća doktoranada. Objavljena su 1525 znanstvena rada, a doktorandi su objavili 198 radova i održali 564 izlaganja na znanstvenim skupovima.  

Tijekom 2016. godine Zaklada je financirala gotovo 450 znanstvenih istraživačkih projekata te 309 doktoranada u sklopu programa „Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“. Također, tijekom 2016. godine Zaklada je nastavila i s programom „Izgradnja hrvatskoga strukovnog nazivlja“ s ciljem izrade baze podataka usustavljanih terminoloških zbirki. Krajem 2016. godine započelo je i financiranje projekata temeljem natječaja „Program poticanja istraživačkih i razvojnih aktivnosti u području klimatskih promjena“.

Upravni odbor Zaklade održao je 21 sjednicu i dodijelio sredstva u iznosu višem od 95 milijuna kuna za znanstveno-istraživački rad na projektima.

Također, podnositelj izvješća je istaknuo da je Zaklada u 2016. godini postigla najbolje rezultate od svog osnutka, ali da i dalje djeluje u iznimno teškim uvjetima, posebice iz razloga što Republika Hrvatska nedovoljno ulaže u obrazovanje i znanost.

U 2016. godini Upravni odbor Zaklade osnovao je ukupno 23 panela za vrednovanje projektnih prijedloga prijavljenih na natječaje Hrvatske zaklade za znanost,  temeljem javnog poziva upućenog javnim znanstvenim ustanovama. Paneli su osnovani prema znanstvenim područjima, a osnovne zadaće panela su procjena o upućivanju projektnih prijedloga u daljnji postupak vrednovanja, utvrđivanje recenzenata te osiguravanje provedbe postupka vrednovanja u skladu s Priručnikom za vrednovanje projektnih prijedloga i ostalim općim aktima Zaklade. Paneli ukupno broje 146 članova iz reda istaknutih znanstvenika s međunarodno priznatim dostignućima, mandat im traje  tri godine, s mogućnošću jednog reizbora, a za svoj rad ne primaju naknadu.  

U raspravi članovi Odbora većinom glasova podržali su Godišnje izvješće o radu Zaklade za 2016. godinu, ocijenivši kako je Zaklada u navedenom razdoblju kvalitetno i transparentno obavljala svoju zakonsku zadaću, a što je vidljivo u svim segmentima Izvješća.  Članovi Odbora suglasni su u stavu, da unatoč prošlogodišnjem povećanju proračunskih sredstava u odnosu na izdavanja proteklih godina, Republika Hrvatska mora povećati ulaganja u znanost i visoko obrazovanje, budući da ulaganja u znanost predstavljaju važan čimbenik gospodarskog razvoja zemlje. U tom kontekstu, istaknuta je važnost poticanja financiranja projekata iz STEM područja u sinergiji s gospodarskim strukturama, a s ciljem postizanja konkurentnosti i razvoja Republike Hrvatske.

 Kada se govori o razvoju gospodarstva Republike Hrvatske mišljenje je članova Odbora da bi Zaklada trebala biti glavni pokretač ekonomije i razvoja ekonomije jedne zemlje odnosno ista bi trebala osigurati globalnu konkurentnost na tržištu rada Europske unije i šire. Tema rasprave bila je i problematika financiranja znanstveno-istraživačkog rada, te korištenje sredstava iz fondova Europske unije, pri čemu je naglašeno da su sredstva fondova Europske unije za znanost značajna, ali ona ne mogu biti kompenzacija nacionalnim izdvajanjima.

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora većinom glasova (7 ZA i 1 SUZDRŽAN) odlučio je predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg

z  a k  lj  u č  k a

PRIHVAĆA SE GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE ZAKLADE ZA ZNANOST ZA 2016. GODINU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora  određena je doc. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Sabina Glasovac, potpredsjednica Odbora.

   PREDSJEDNICA
doc. dr. sc. Vesna Bedeković