Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 371

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 38. sjednici održanoj 3. srpnja 2018. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. lipnja 2018. godine.

Odbor je raspravio Prijedlog zakona u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja ukratko je iznio ciljeve predmetnog Zakona čiji je cilj uvesti novi pojednostavljeni oblik stečaja, za dužnike čiji iznos glavnice duga ne prelazi 20.000,00 kuna i računi su blokirani duže od tri godine. Ovakav postupak inicirala bi Financijska agencija, koja bi slala građanima obavijest o postupku, ukoliko građani ne bi prihvatili poziv presumiralo bi se da isti prihvaćaju, nakon čega bi sud donosio Rješenje o otvaranju postupka, pri čemu bi građani imali drugu priliku da se izjasne o postupku. Dakle, jednostavni postupak stečaja potrošača po službenoj dužnosti pokreće FINA nakon zaprimljenog očitovanja potrošača da je suglasan s provođenjem postupka ili izostanka tog očitovanja. Predviđaju se dva načina provođenja ovog postupka, ovisno o tome ima li potrošač vredniju imovinu.

Kao jedan od problema u provedbi važećeg Zakona pojavio se manjak povjerenika, te je na listi trenutno upisano samo dvoje povjerenika, stoga se ovim Prijedlogom zakona želi riješiti ovaj problem na način da se olakša upis na listu povjerenika i omogući odvjetnicima, stečajnim upraviteljima, ovlaštenim revizorima i poreznim savjetnicima da obavljaju poslove povjerenika bez potrebe polaganja stručnog ispita, kao i imenovanje stečajnih upravitelja umjesto povjerenika.

Zaključno, predstavnik predlagatelja naglasio je da bi se Predloženim zakonom trebala povećati socijalna zaštita i smanjiti broj građana s blokiranim računima i broj ovršnih postupaka, građanima bi se olakšala situacija zbog dugotrajne blokade računa. Mjere predviđene ovim Zakonom obuhvatile bi oko 120.000 građana.

U raspravi je istaknuto da se podržava predmetni Prijedlog zakona, pojedinačno je mišljenje da je ovo rješenje privremena mjera nedostatna za rješavanje problema građana, te da je potreban novi i kvalitetniji Ovršni zakon.
Predstavnik predlagatelja najavio je novi Ovršni zakon i skoro otvaranje postupka  javnog savjetovanja sa zainteresiranom javnošću.

Nakon provedene rasprave Odbor je sa osam (8 ) glasova „za“ odlučio  predložiti Hrvatskom saboru da donese

         Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio potpredsjednika Odbora.      

                                                                                         
   PODPREDSJEDNIK ODBORA
 Marko Šimić