Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo s rasprave o Izvješću o stanju prirode i zaštiti prirode u Republici Hrvatskoj, za razdoblje od 2000. do 2007. godine

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora raspravio je, na 7. sjednici održanoj 27. studenog 2008. godine, Izvješće o stanju prirode i zaštiti prirode u Republici Hrvatskoj, za razdoblje od 2000. do 2007. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. rujna 2008. godine.    
Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, temeljem članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetno Izvješće kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da navedeno Izvješće sadržava podatke i pregled aktivnosti vezanih uz zaštitu biološke i krajobrazne raznolikosti za razdoblje 2000.-2007. godine sa smjernicama za naredno razdoblje. Sukladno Zakonu o zaštiti prirode („NN“ br. 70/05) prijedlog izvješća o stanju prirode izradio je Državni zavod za zaštitu prirode, a utvrdilo Ministarstvo kulture. Izvješće sadrži podatke o stanju biološke i krajobrazne raznolikosti, daje podatke i ocjenu korištenja prirodnih dobara i utjecaja zahvata na prirodu, pregled stanja i ocjenu zakonodavnog i institucionalnog okvira zaštite prirode, osvrt na pitanje obrazovanje, informiranja i sudjelovanja javnosti u odlučivanju o zaštiti prirode te ocjenu provedbe akcijskih planova utvrđenih Strategijom i akcijskim planom zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti Republike Hrvatske iz 1999. godine. Predstavnik predlagatelja u svom izlaganju istaknuo je niz značajnih promjena koje su se u navedenom razdoblju dogodile u području zaštite prirode u Republici Hrvatskoj s naglaskom na proglašenje ekološke mreže Republike Hrvatske te pripreme za proglašenje ekološki značajnih područja – mreže NATURA 2000.
U raspravi na Odboru istaknuto je da ovo Izvješće predstavlja kvalitetan, cjelovit prikaz aktivnosti vezanih uz zaštitu biološke i krajobrazne raznolikosti za razdoblje 2000.-2007. godina te ukazuje na visok stupanj realizacije akcijskih planova utvrđenih Strategijom iz 1999. godine. Od postignuća u navedenom razdoblju posebno je istaknuta uspostava nacionalnoga zakonodavnog okvira u području zaštite prirode te jačanje institucionalnog okvira, kako na državnoj, tako i na županijskoj/lokalnoj razini.
Uočeno je da su od donošenja Strategije i akcijskog plana zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti Republike Hrvatske učinjeni značajni pomaci u jačanju financijskih mehanizama za zaštitu prirode te iznalaženju novih izvora financiranja (međunarodni projekti, pretpristupni programi Europske unije, sredstva Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost). Međutim, istaknuto je da navedeni pomaci, iako značajni, nisu dostatni te da je nužno povećati financijske kapacitete za zaštitu prirode jer oni determiniraju i kadrovske kapacitete te dinamiku provođenja akcijskih planova. U tom smislu apelirano je na povećanje  izdavajanja za zaštitu prirode iz državnog proračuna.
U raspravi je ukazano na značajnu ulogu prostornog planiranja za očuvanje i zaštitu prirode. Kao jedan od pozitivnih primjera ove interakcije, a koji je ujedno i naglašen u ovom Izvješću, u raspravi je istaknut primjer pozitivnog učinka Uredbe o uređenju i zaštiti zaštićenog obalnog područja („NN“ br. 128/04) za očuvanje obalnog područja. Navedeno je i rezultiralo u konačnici integriranjem odredbi navedene Uredbe iz 2004. godine u Zakon o prostornom uređenju i gradnji („NN“ br. 76/07).
Pozitivnim je ocijenjeno povećanje udjela zaštićenih površina u ukupnoj površini Republike Hrvatske, ali je ujedno upozoreno na važnost donošenja preostalih prostornih planova zaštićenih područja.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA

Prihvaća se Izvješće o stanju prirode i zaštiti prirode u Republici Hrvatskoj, za razdoblje od 2000. do 2007. godine

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Jerka Rošina, predsjednika Odbora. 


       PREDSJEDNIK ODBORA

                              Jerko Rošin