Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o humanitarnom razminiranju, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 234

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 21. sjednici održanoj 11. prosinca 2008.,  raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o humanitarnom razminiranju, s Konačnim prijedlogom zakona,  koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 05. prosinca 2008. godine.

Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom izlaganju Predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predmetnim izmjenama mijenja postupak uključivanja površina u minski sumnjiva područja zbog pronalaska metka ili dijela metka, s čime će se omogućiti ekonomičnije i racionalnije uklanjanje minske opasnosti u Republici Hrvatskoj. Nadalje, izmjenama Zakona dopunjene su odredbe koje se odnose na prava pirotehničara tako da je povećan „benificirani“ staž za pirotehničare, pomoćno osoblje i inspektore MUP-a. Osim toga kao novina uvedeno je  i profesionalno oboljenje kao vrsta oštećenje organizma, a pravo na invalidsku mirovinu u dobivaju i osobe koje su profesionalno oboljele obavljajući poslove humanitarnog razminiravanja. Predmetnim izmjenama omogućuje se izdavanje ovlasti pirotehničara i osobama koji imaju pet godina iskustva na području razminiranja i osnovnu školu, pod uvjetom da srednju stručnu spremu steknu u roku od četiri godine od dana izdavanja ovlasti. Također se mijenjaju odredbe Zakona koje se odnose na rad stranaca na način da stranci pored uvjeta propisanih Zakonom o strancima moraju biti duševno, tjelesno i zdravstveno sposobni, što dokazuju uvjerenjem izdanim od strane ovlaštene ustanove Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. 

U načelnoj raspravi pozdravljeno je povećanje prava pirotehničara, kao i izmjena postupka uključivanja područja u minski sumnjiva područja zbog pronalaska streljiva. Ukazano je mogući sukob interesa kada se „Mungosi“ priključe  HCR, naime HCR raspisuje natječaje, na koje bi se mogli javiti i „Mungosi“. U odnosu na dio izmjena Zakona kojim se uvodi profesionalna oboljenja kao razlog za odlazak u mirovinu istaknuto je da nije dovoljno jasno na što se misli pod profesionalnim oboljenjem, te da su moguće zlouporabe tog prava. Vezano uz odredbe članka 25. predloženih Izmjena i dopuna Zakona, napomenuto je da oduzimanje iskaznice zbog neprofesionalnog obavljanja posla predviđena samo za pirotehničare i voditelje radilišta, ali ne i za nadglednike. Istaknuto je i da je nelogično da su predloženim izmjenama Zakona brisane odredbe koje su predviđale da inspektori humanitarnog razminiranja Ministarstva unutarnjih poslova moraju imati položen stručni ispit za pirotehničara. 
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (8 glasova «ZA» i 3 glasa «SUZDRŽANa») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o humanitarnom razminiranju

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.

                                                                         

                                                                                        PREDSJEDNIK

        Ranko Ostojić