Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zašitu okoliša i prirode o Konačnom prijedlogu o potvrđivanju Izmjene Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski omotač, drugo čitanje, P.Z. br. 418

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 31. sjednici održanoj 3. listopada 2018. godine, Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Izmjene Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski omotač, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. kolovoza 2018. godine.  
 Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 95. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao matično radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim Zakonom potvrđuje Izmjena Montrealskog protokola donesena u Kigaliju u listopadu 2016. godine, čime je ovaj protokol preuzeo glavnu ulogu i obvezu postupnog smanjivanja potrošnje i proizvodnje fluorougljikovodika (HFC) kako bi se postigao potpuni oporavak ozonskog omotača i smanjenje klimatskih promjena. Naime, HFC-i su uvedeni kako bi zamijenili tvari koje oštećuju ozonski omotač, a riječ je o stakleničkim plinovima koji imaju značajan potencijal globalnog zatopljenja. Sve države stranke Montrealskog protokola u cilju primjene Kigalijske izmjene moraju unaprijediti svoje tehnologije i pronaći nove alternativne tehnologije koje ne utječu na oštećenje ozonskog omotača i promjenu klime što će u konačni rezultirati i ukidanjem potrošnje HFC-a. U Republici Hrvatskoj provedenim projektima ukinuta je potrošnja klorofluorougljika (CFC), halona i metil bromida koji se koristio u proizvodnji presadnica duhana te je potpuno ukinuta potrošnja klorofluorougljikovodika (HCFC) što je 26 godina prije roka određenog Montrealskim protokolom. Ujedno je Hrvatski sabor je 2017. donio Zakon o provedbi Uredbe (EU) br. 517/2014 (NN, br. 61/17) čime je uspostavljen pravni i institucionalni okvir za provedbu zahtjeva prema Kigalijskoj izmjeni te se njezinim potvrđivanjem ne stavljaju nove obveze pred Republiku Hrvatsku.

Dodatno je u uvodnom obrazloženju istaknuto kako je provedena analiza utjecaja provedbe ovoga Zakona na pojedine sektore pokazala da će najveći pritisci na rashladni sektor za komercijalno hlađenje proizlaziti iz provedbe Uredbe (EU) br. 517/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o fluoriranim stakleničkim plinovima i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 842/2006. čije su odredbe prenesene u hrvatsko zakonodavstvo. Naime, zbog strožijih zahtjeva ove Uredbe u odnosu na Kigalijsku izmjenu Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, u aktivnoj suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom i Hrvatskom obrtničkom komorom, informira sve relevantne dionike kako bi na vrijeme mogli izvršiti zamjenu neadekvatnih uređaja onima prihvatljivima za okoliš. Naime od 1. siječnja 2020. postojeći rashladni uređaji koji koriste radnu tvar R404a te s potencijalom globalnog zatopljenja većim od 2500 neće se više moći servisirati, a  i sama tvar se neće moći upotrebljavati.

Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi na Odboru zatražena su dodatna pojašnjenja vezano uz sustav prikupljanja i zbrinjavanja rashladnih uređaja. Ovdje je posebice naglašena važnost adekvatnog postupanja s fluoriranim stakleničkim plinovima u uređajima i opremi nakon prestanka njihove uporabe. Istaknuta je uloga reciklažnih dvorišta te  kontinuranog i pojačanog inspekcijskog nadzora kako bi se spriječilo odlaganje ovih uređaja mimo sustava prikupljanja i zbrinjavanja te neovlašteno uklanjanje dijelova opreme s navedenih uređaja.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O POTVRĐIVANJU IZMJENE MONTREALSKOG PROTOKOLA O TVARIMA KOJE OŠTEĆUJU OZONSKI OMOTAČ

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Borića, potpredsjednika Odbora.

Potpredsjednik Odbora

Josip Borić