Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu plina, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 92

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 8. sjednici održanoj 16. veljače 2017. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu plina, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2017. godine uz prijedlog da se sukladno članku 206. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku. 

Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim Zakonom ide u smjeru djelomične liberalizacije tržišta plina ukidanjem obveze proizvođaču plina i proizvođaču prirodnog plina da cjelokupnu proizvedenu količinu prirodnog plina plasira opskrbljivačima na teritoriju Republike Hrvatske. Ujedno se određuje novi model tržišta plina na način da nadležno Ministarstvo u suradnji s Hrvatskom energetskom regulatornom agencijom (HERA) i operatorom tržišta plina raspisuje i provodi natječaj za određivanje opskrbljivača na veleprodajnom tržištu plina. Određuje se prijelazno razdoblje u kojem će do određivanja opskrbljivača na veleprodajnom tržištu plina na natječaju ovu djelatnost obavljati Hrvatska elektroprivreda – dioničko društvo. Predloženim Zakonom određuje se da 60% skladišnog kapaciteta ostaje rezerviran za javnu uslugu. Ujedno se utvrđuje da će Vlada RH odlukom odrediti cijenu plina za javnu uslugu opskrbe plinom kojom se određuje maksimalna cijena plina za kupce iz kategorije kućanstvo.
Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi je izražena zabrinutost zbog mogućih negativnih učinaka djelomične liberalizacije tržišta plina na cijene plina za krajnje potrošače ukidanjem obveze INA d.d. da cjelokupnu količinu proizvedenog prirodnog plina plasira isključivo na teritoriju Republike Hrvatske. Upozoreno je kako se potencijalno mogu javiti okolnosti u kojima bi INA d.d. vođena profitom mogla plasirati plin u druge države, dok bi krajnji potrošači u Hrvatskoj bili prisiljeni koristiti uvezeni plin po većim cijenama.

Vezano uz istaknutu primjedbu predstavnik predlagatelja istaknuo je kako INA d.d. najveći prihod može ostvariti prodajom plina u Republici Hrvatskoj zbog postojećih visokih tarifa za transport koje su jedan od mehanizama zaštite ove domaće proizvodnje. Također je naglasio da će maksimalnu cijenu plina za kupce iz kategorije kućanstvo definirati Vlada Republike Hrvatske odlukom. Ključnim za opskrbu kupaca iz kategorije kućanstvo ocijenio je rezerviranje skladišnih kapaciteta za javnu uslugu.

U nastavku rasprave ujedno je naglašeno kako predloženi Zakon predstavlja bitni iskorak prema liberalizaciji tržišta plina i prilagođavanja hrvatskog distribucijskog sustava plina našem okruženju i funkcioniranju tržišta plina u Europskoj uniji. Istaknuto je da je riječ o procesu liberalizacije, koji u kontekstu članstva u Europskoj uniji i preuzetih obveza, ne možemo zaustaviti. Kao značajne odrednice predloženog Zakona istaknuto je da navedeni vodi računa o zaštićenim kupcima te uvodi obvezu rezervacije 60% skladišnog kapaciteta za javnu uslugu čime se doprinosi sigurnosti i fleksibilnosti sustava te pouzdanosti opskrbe kupaca iz kategorije kućanstvo. Ujedno je napomenuto kako će u budućnosti biti potrebno izgraditi jedno podzemno fleksibilno skladište plina koje će omogućiti uravnoteženje plinskog transportnog sustava na dnevnoj bazi. 

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova „za“, 3 glasa „protiv“, 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje 

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O TRŽIŠTU PLINA

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Gordana Marasa,  predsjednika Odbora.  
     

PREDSJEDNIK ODBORA
Gordan Maras