Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 19. sjednici Odbora, održanoj 1. srpnja 2025. raspravljao je o KONAČNOM PRIJEDLOGU ZAKONA O LOGOPEDSKOJ DJELATNOSTI, drugo čitanje, P.Z. br. 121 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 27. lipnja 2025.
Odbor je o prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja uvodno je istaknuo da se predloženim Zakonom uređuje sadržaj i organizacijski oblici obavljanja djelatnosti, standard obrazovanja, uvjeti za obavljanje logopedske djelatnosti, dužnosti, stručni nadzor nad radom sveučilišnih magistara logopedije te nadzor nad provođenjem logopedske djelatnosti u Republici Hrvatskoj.
U odnosu na razlike između rješenja u Konačnom prijedlogu zakona u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona dorađeni su pojmovi na način da se precizira da se prevencija, probir i savjetodavni rad te evaluacija terapijskog rada u smislu ovoga Zakona odnose isključivo na područje logopedske djelatnosti. Uvedeno je pravo na žalbu protiv rješenja koje se donosi povodom zahtjeva za izdavanje odobrenja za samostalan rad magistara logopedije, preciznije se je utvrdilo gdje se može obavljati logopedska djelatnost te pod kojim uvjetima, kao i što je dorađen članak 56. kojim se jasnije uredilo prijelazno razdoblje te se propisalo da trgovačkim društvima i fizičkim osobama - obrtnicima koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona obavljaju postupke iz logopedske djelatnosti, prestaje pravo na obavljanje postupaka iz logopedske djelatnosti po isteku roka od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona po sili zakona. Također, magistar logopedije koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona obavlja postupke iz logopedske djelatnosti može podnijeti zahtjev za donošenje rješenja Ministarstva zdravstva o početku obavljanja logopedske djelatnosti sukladno ovom Zakonu.
U raspravi pohvaljene su sve predložene mjere kojima će se regulirati logopedska djelatnost, naručito rad logopeda koji obavljaju tu djelatnost u privatnim praksama. Pozdravljeno je i osnivanje Hrvatske komore logopeda, predviđeno ovim Zakonom. Također, izraženo je mišljenje da će zakonska regulacija djelatnost doprinijeti ujednačavanju kvalitete pružanja usluge.
Nakon rasprave članovi Odbora većinom su glasova (8 „za“ i 1 „suzdržan“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O LOGOPEDSKOJ DJELATNOSTI
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Ivanu Kekin, predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti potpredsjednika Odbora dr. sc. Mislava Hermana, dr. med.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ivana Kekin